3 aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając projekt domu

Budowa domu nie jest prostym zadaniem. Obejmuje rozplanowanie układu pomieszczeń, dobór materiałów, a także samą robociznę i liczne komplikacje z niej wynikające. Na szczęście możesz zdecydować się na zakup gotowego projektu domu, który oszczędzi Ci zarówno czasu, jak i nerwów. Niemniej jednak istnieje kilka aspektów, o których musisz pamiętać, wybierając projekt dla siebie.

Poznaj warunki zabudowy

Przed zakupem projektu domu musisz przede wszystkim wiedzieć, na co możesz sobie pozwolić. Warunki zabudowy określają konkretne dokumenty gminy, na terenie której znajduje się Twoja działka. Znajdą się w nich dane na temat przeznaczenia budynku, jego rozmiaru, odległości od sąsiednich zabudowań, a nawet kąta nachylenia dachu. Jeśli posesja objęta jest dodatkowo ochroną konserwatora zabytków, narzucony w dokumentacji może zostać nawet kolor elewacji.

Określ odpowiednią powierzchnię użytkową

Oszacowanie optymalnej przestrzeni użytkowej to jedna z najważniejszych kwestii podczas projektowania domu. Zaważy na niej to, ile osób ma zamieszkiwać budynek i jakie pomieszczenia mają się w nim znaleźć. Do kwestii oczywistych należy zaplanowanie salonu, często połączonego z jadalnią i kuchnią, a także strefy nocnej, czyli właściwej liczby sypialni. Warto pamiętać o tym, że pokoje dziecięce powinny cechować się większą powierzchnią niż pokoje dorosłych. Najmłodszym własna sypialnia służy bowiem nie tylko nocą, ale i za dnia. Nie można zapominać również o łazienkach. Czasem liczą jedyne 3 metry kwadratowe, lecz te wygodniejsze sięgają nawet 12 metrów kwadratowych. Dobrym pomysłem jest także zabezpieczenie w postaci poddasza. Może ono pozostawać niezagospodarowane, a w razie potrzeby (na przykład powiększenia rodziny) zostać zaadaptowane na kolejne pomieszczenia.

Dopasuj kształt budynku do warunków działki

Może zdarzyć się tak, że Twój dom będzie miał stanąć na działce, która jest wąska lub też ma nietypowy kształt. Wyzwaniem okaże się również pochyłość terenu. Budynek powinien być odpowiednio dostosowany do tych warunków. Przy planowaniu układu pomieszczeń weź także pod uwagę ukierunkowanie posesji. Pomieszczenia dzienne, takie jak salon, jadalnia czy pokoje dziecięce, warto umieścić po południowej stronie domu, aby działać na korzyść energooszczędności wnętrz. Kuchnia oraz łazienka mogą znaleźć się na północnej ścianie. Warto pamiętać także o tym, by garaż stanowił barierę termiczną zabezpieczającą mieszkanie przed chłodnymi wiatrami zacinającymi często od północy.

Kupno gotowego projektu domu to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej budowie bez niespodzianek. Trzeba jednak pamiętać, by każdy taki plan dostosować do warunków działki oraz własnych potrzeb. Powyższe zasady z pewnością wskażą Ci odpowiedni kierunek.

Dodaj komentarz