centralne ogrzewanie

Centralne ogrzewanie – na jakie rozwiązania warto się zdecydować?

Na etapie planowania budowy domu musimy podjąć wiele kluczowych decyzji. Jedną z nich jest wybór centralnego ogrzewania. Od wyboru odpowiedniego CO zależy nie tylko ciepło w domu, ale i nasz komfort i wydatki na ogrzewanie. Często znaczenie mają także kwestie związane z ekologią. Jakie rozwiązania grzewcze są najlepsze?

Czym ogrzać dom?

Najbardziej ekologiczne i najczęściej stosowane jest ogrzewanie gazowe. Nie jest wymagające w obsłudze, co stanowi jego dużą zaletę. Centralne ogrzewanie gazowe to przede wszystkim kotły gazowe lub kondensacyjne. Mogą być używane do ogrzewania, podgrzewania ciepłej wody użytkowej czy służyć do gotowania.

Niskie ceny oleju opałowego, sprawiły, że popularne stało się ogrzewanie olejowe. Olej, którym następnie ogrzany zostanie dom musi być odpowiednio magazynowany. Stąd niezbędne są specjalne zbiorniki na olej. Procesowi spalania towarzyszy emisja dwutlenku węgla, siarki czy azotu.

Najdroższym sposobem ogrzewania domu jest energia elektryczna. Jednak ogrzewanie elektryczne jest najkorzystniejsze, biorąc pod uwagę komfort i wygodę użytkowania. Tego typu ogrzewanie nie wymaga osobnego pomieszczenia, typu kotłownia. Ogrzewanie kotłem elektrycznym jest idealnym rozwiązaniem do budownictwa energooszczędnego.

Alternatywne sposoby ogrzewania domu

Wyżej wymienione sposoby ogrzewania są najbardziej popularne. Jednak w ostatnich latach instalacje grzewcze w Krośnie nie tylko dbają o komfort domowników, ale również o otaczającą nas przyrodę. Ekologiczna energia to trend, do którego zmierza cały świat. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest coraz bardziej popularne. O tego typu energii mówi się, że jest darmowa, ale koszty jej pozyskania nadal są spore. Ekologicznymi sposobami ogrzewania domu są pompa ciepła czy biopaliwa. Pompa ciepła wykorzystuje ciepło zmagazynowane w naturalny sposób w gruncie i powietrzu, pobierając do tego energię elektryczną. Biopaliwa, z kolei, to nadal niszowy trend, ale zdobywający coraz więcej zwolenników.

Dodaj komentarz