Układanie kostki brukowej nie jest trudne – jeśli wiemy, w jaki sposób to robić. Jeśli nie masz wielkiego doświadczenia w tym temacie, to bez obaw. Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Właściwa podbudowa
Przygotowanie podbudowy pod kostkę brukową to pierwsza, rzecz którą należy zrobić. To istotne, ponieważ pełni ona dwie funkcje – nośną oraz filtracyjną – zapewnia wodzie odpływ, a jednocześnie gwarantuje stabilność podłoża.
Zobacz również: kostka brukowa w Zatorze
Pierwszym krokiem w przygotowaniu powierzchni jest usunięcie jak największej ilości luźnego materiału, w tym brudu i resztek, a także mchu i trawy. Całość terenu należy następnie wyrównać. Podbudowę można uzupełnić piaskiem i żwirem, ale nie jest to konieczne w każdym przypadku. Sama grubość podbudowy uzależniona jest od rodzaju gruntu oraz od sposobu, w jaki mamy zamiar użytkować dany teren.
Spoiny
Wykonanie spoin pomiędzy kostkami jest gwarancję stabilności nawierzchni. Ich szerokość nie powinna być większa niż 5 mm, a samą przestrzeń należy dokładnie wypełnić piaskiem. W ten sposób zyskujemy pewność, że poszczególne elementy będą dobrze osadzone i nie będą podlegały drganiom.
Krawężniki
Dobrze osadzone krawężniki zabezpieczają powierzchnie przed rozsunięciem się na boki. Ma to szczególne znaczenie, jeśli z podjazdu lub placu, na którym znajduje się kostka brukowa korzystają ciężkie maszyny. Co istotne, masz do wyboru wiele rodzajów krawężników – od klasycznych, które spotkasz na chodnikach, aż po lekkie obrzeża, które nie wystają nad powierzchnię kostki.
Układanie kostki brukowej
Przy układaniu głównego materiału, warto korzystać z kilku partii jednocześnie – w ten sposób zniwelujesz ewentualne różnice w ich odcieniu. Jeśli chcesz, żeby nawierzchnia była trwała, spróbuj jej elementy układać we wzory skośnie do kierunku jazdy. Gwarantuje to nie tylko wytrzymałość, ale również to, że sama nawierzchnia będzie dużo cichsza. Żeby osiągnąć podobny efekt możesz również korzystać z kilku rozmiarów samej kostki.