Kotłownia to miejsce, w którym montowane jest źródło ciepła. Konstrukcja i parametry pompy ciepła są zupełnie inne niż w przypadku pozostałych kotłów do centralnego ogrzewania. Dlatego też dobierając elementy do kotłowni, w której będzie ona źródłem ciepła, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.
Pompa ciepła – gdzie ją umieścić?
Pompa ciepła ogrzewa dom, podgrzewa wodę użytkową, a także może chłodzić pomieszczenie, działając niczym klimatyzacja. Jako urządzenie, które nie emituje spalin może przyczynić się do poprawienia jakości powietrza. Kotłownia z pompą ciepłą w Jeleniej Górze to miejsce, w którym zamontowany zostanie kocioł grzewczy. Przy wyborze miejsca, ważne jest, aby uwzględnić wymiary urządzenie i współpracującej z nim instalacji. Ważne jest, aby zapewnić komfortowy dostęp do głównych podzespołów instalacji, aby sprawnie serwisować urządzenie. Warto pamiętać, że pompy ciepła powietrze-woda są montowane na zewnątrz, ze względy na hałas.
Pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w kotłowni, ale można ją również umieścić w holu, w schowku pod schodami czy zaadaptowanym pomieszczeniu na strychu. Wymagania dotyczące wymiarów miejsca umieszczenia urządzenia, są określone przez producenta. Pompa ciepła nie ma paleniska, więc nie narzuca takich wymagań przeciwpożarowych czy dotyczących wentylacji jak kotły grzewcze.
Kotłownia z pompą ciepła – jak urządzić?
Urządzenie kotłowni zależy od rodzaj pompy cieplnej. Wybierając pompę ciepła powietrz-woda, zamontujemy ją na zewnątrz. W przypadku pompy ciepła czerpiącej z wód gruntowych, będzie konieczne wiercenie studni w Jeleniej Górze. Montując pompę w pomieszczeniu musimy pamiętać, by pomieszczenie miało odpowiednią wysokość i wielkość, by zapewnić odpowiedni dostęp do urządzeń. Instrukcje montażu określają zazwyczaj niezbędne odległości, jakie należy zachować od urządzenia. Na tej podstawie można określić niezbędne wymiary kotłowni. Ważna jest także kubatura kotłowni. Jej wymagania uwzględniają rodzaj i ilość zastosowanego czynnika chłodniczego. Odpowiednia kubatura pomieszczenia ma zapewnić bezpieczne niskie stężenie par czynnika w powietrzu w razie ewentualnej nieszczelności obiegu chłodniczego.