Nowy adres? Nie zapomnij o...

Nowy adres? Nie zapomnij o…

Każda przeprowadzka to duży stres dla całej rodziny. W starym domu nie tylko pozostawia się swoje przyzwyczajenia i wspomnienia, ale i część nieużywanych dłużej przedmiotów. Nowy dom jednak zwykle bardzo ekscytuje, a jego zamieszkanie jest długo wyczekiwanym momentem. Przeprowadzka wymaga jednak podjęcia kilku kroków, o których nie warto zapomnieć.

Zdecydowałeś się na wyprowadzkę, odnalazłeś projekty domów dla Ciebie, wybrałeś jeden z nich i zbudowałeś dom. Po jego wykończeniu i umeblowaniu przyszła pora na przeprowadzkę. To jednak nie koniec obowiązków. Oto kilka kroków, które powinieneś poczynić w tym momencie.

Poinformuj o nowym adresie

Kiedy przeprowadzasz się do nowego domu, ważne jest to, aby poinformować o tym fakcie swoich znajomych oraz dostawców. Pamiętaj, aby zmienić adres korespondencyjny u Twojego pracodawcy, Twojego banku czy w redakcji Twojej prenumeraty. Podobnie z wszelkimi rachunkami przychodzącymi na dotychczasowy adres. Dzięki temu unikniesz przegapionych rachunków i naliczanych później odsetek. Nie zapomnij również o zmianie miejsca meldunku. Będzie to miało wpływ na rejestr wyborców i zgodność wszystkich danych.

Zabezpiecz ważne dokumenty

Wiele rzeczy może się podczas przeprowadzki zgubić. Ważne dokumenty powinny być od początku do końca tego procesu przechowywane w osobnym pudełku lub segregatorze, oraz jako pierwsze powinny zostać trwale ulokowane w nowym domu. Inaczej istnieje ryzyko potraktowania ich omyłkowo za niechcianą makulaturę. Upewnij się zatem, że Twoje dokumenty są w nowym domu bezpieczne. To wśród nich znajdują się Twoje dokumenty dotyczące kredytu hipotecznego, własności domu oraz wziętych rat, więc na pewno upewnij się, że są one bezpiecznie schowane. Zachowuj także wszystkie gwarancje i instrukcje dotyczące nowych sprzętów oraz elementów budowlanych, aby wiedzieć, jak prawidłowo je obsługiwać oraz w razie potrzeby bez problemu zadzwonić do serwisu z prośbą o naprawę.

Konfigurowanie systemu zabezpieczeń

Jeśli nowy dom nie jest jeszcze wyposażony w system zabezpieczeń, warto rozważyć jego jak najszybszy zakup oraz odpowiednie ustawienie. Nowy dom to zupełnie nowe środowisko, a świadomość, że jest on chroniony nada domownikom poczucie spokoju oraz pomoże im poczuć się bezpiecznie w nowych kątach. Po wprowadzce do nowego domu zastanów się także nad zmianą zamków. Nigdy nie wiadomo, kto w czasie budowy i remontu mógł wejść w posiadanie kopii Twoich kluczy.

Sprawdź detale

Większość prac remontowych kończonych jest niemal na ostatnią chwilę, dzień przed oficjalną wprowadzką domowników. Zanim jednak w pełni rozliczymy się z zatrudnioną ekipą wykończeniową, warto dokładnie sprawdzić wszelkie detale i zakamarki. Jeśli w swoim mieszkaniu znajdziesz jakieś niedociągnięcia, skontaktuj się na gorąco ze swoim budowniczym. W jego obowiązku leży poprawienie wszelkich usterek i niedopatrzeń. Spalona żarówka, niedopasowana pokrywa gniazda elektrycznego czy niedokładne położenie farby powinny zostać prędko przez niego zreperowane.

Poznaj dom

Twój nowy dom może być początkowo dla Twojej rodziny owiany pewną tajemnicą, dopóki nie poświęcicie odrobiny czasu na dokładnie jego poznanie. Dlatego też większość konstruktorów przeprowadza rodzaj obchodu po domu. Jest to czas, kiedy konstruktor pokaże dokładną lokalizację i działanie kluczowych systemów i komponentów w nowym domu. Budowniczy prawdopodobnie również wyjaśni zasady gwarancji i dostarczy wydrukowane wersje instrukcji obsługi. Jest to również najwyższy czas, aby upewnić się, gdzie znajdują się elektryczne wyłączniki, zawory odcinające wodę i inne kluczowe aspekty dla domu. Warto nauczyć się je obsługiwać „na sucho”, zanim dojdzie do nagłej potrzeby i niepotrzebnego stresu. Wielu konstruktorów dostarcza również zapis kolorów użytych farb, marek dywanów i podłóg oraz innych dekoracyjnych aspektów domu. Dobrze jest spisać te informacje w celu późniejszego wykorzystania. Naucz się obsługiwać wszystkie systemy – i zapisuj sobie instrukcje do nich. Dotyczy to między innymi systemu alarmowego, kina domowego, otwierania drzwi garażowych, zmiękczaczy wody czy systemów natrysków ogrodowych, a także termostatów.

1 Comment

  1. bardzo istotne kwestie 😀

Dodaj komentarz