Każdy, kto kiedykolwiek wykonywał jakiekolwiek prace budowlane, zdaje sobie sprawę, że często wymagają one precyzji i dokładności. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt potrzeba odrobiny uwagi oraz dokładnych narzędzi, które pozwolą nam uchwycić odpowiednie kąty: miar, poziomic, łat, pionu i innych tego typu sprzętów. Postęp techniczny zawitał także w tę dziedzinę, od kilku lat korzystać można z poziomic laserowych.
Czym jest poziomica laserowa?
To urządzenia, najczęściej zasilane bateriami lub posiadające wbudowany akumulator, które wyposażone jest w laser, emitujący wiązkę świetlną, pozwalającą wytyczyć prostą linię. Dokładność takiej poziomicy jest zwykle bardzo duża, odchylenie na metrze wynosi średnio od 1 do 0,01 mm. Im dokładniejsza jest poziomica, tym z wyższą ceną musimy się liczyć. Jednak nawet modele kieszonkowe są w stanie zaoferować dokładność większą niż mają narzędzia analogowe.
Do czego można stosować poziomicę w pracach budowlanych?
Każdy, kto używał do kładzenia kafli albo płyt gipsowych łaty murarskiej, zdaje sobie sprawę, że szukanie poziomu co chwilę powoduje znaczne wydłużenie czasu pracy, a w przypadku mniej doświadczonych budowlańców – nawet zasychanie zaprawy. Rysowanie linii na ścianie ołówkiem nie zawsze spotyka się z aprobatą klientów, poza tym także wymaga czasu. A w przypadku poziomicy wystarczy ją odpowiednio ustawić, włączyć i już możemy przystąpić do pracy. Poziomicę laserową można zastosować w różnorodnych pracach, które zwykle wymagają użycia łaty lub poziomicy cieczowej:
- kopanie dołów pod fundamenty (tutaj należy jednak wybrać model, który pozwala na pracę na zewnątrz),
- wylewanie fundamentów i murowanie ścian,
- malowanie i tapetowanie,
- układanie posadzki, kostki brukowej, podłogi drewnianej itp,
- montaż szafek wiszących, półek, obrazów itp.
Jaka poziomica dla ekipy budowlanej?
Przy profesjonalnym użytku warto przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry urządzenia, w drugiej kolejności kierując się ceną. Najprostsze w użyciu są poziomice samopoziomujące, które mają wbudowany kondensator magnetyczny, dzięki któremu urządzenie samo informuje o tym, czy trzyma poziom. W innym przypadku sprzęt trzeba regulować ręcznie, w oparciu o wbudowaną libelkę.
Drugą ważną kwestią jest ilość wiązek. Najprostsze poziomice emitują jedną lub dwie równoległe wiązki. Bardziej zaawansowane są lasery krzyżowe, których linie świetlne mogą się przecinać. Pozwala to na wygodne wyznaczanie punktów, np. do wiercenia. To właśnie ten model jest jednym z najczęściej wybieranych przez profesjonalistów, znajdziesz go tutaj: https://www.narzedzia.pl/poziomnice-laserowe,c11888,2/.
Alternatywą dla nich są poziomice obrotowe, pozwalające na wyznaczenie linii w całym pomieszczeniu za pomocą jednego urządzenia. Pozwala to wygodnie pracować całej ekipie i idealnie sprawdzi się do prac wykończeniowych.
Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty:
- czas pracy urządzenia – poziomice przeznaczone dla profesjonalistów wyposażone są w akumulatory, pozwalające na pracę bez przerwy nawet do 20 godzin. Zastosowana technologia litowo-jonowa sprawia, że ładowanie urządzenia zajmuje około godziny,
- długość wiązki – przeciętna długość linii to około 20-50 metrów, znaleźć można jednak modele oferujące do 300 metrów w przypadku laserów obrotowych. Warto przyjrzeć się temu parametrowi, jeśli chcemy, by jednocześnie mogło pracować kilka osób,
- dodatkowe akcesoria – zakup dodatków, jak statyw, może znacznie podwyższyć koszt zakupu poziomicy laserowej, warto więc rozejrzeć się za gotowym zestawem.