Uniwersalność lakierów do drewna to mit

Uniwersalność lakierów do drewna to mit

Uniwersalność lakierów do drewna to mit. Często chodząc po sklepach budowlanych, zwłaszcza na dziale ochronno-dekoracyjnym, można spotkać się z lakierami do wszystkiego, nazywanymi lakierami uniwersalnymi. Zaletą środków uniwersalnych jest ich łatwość stosowania, niska cena.

Mit przydatności uniwersalnych lakierów

Każdy doświadczony budowlaniec podpowie amatorowi, czy drugiemu budowlańcowi o mniejszym doświadczeniu, że lakiery uniwersalne się nie sprawdzają. Lepszym rozwiązaniem jest dopasowanie lakieru do odpowiedniego produktu. Drewno ma swoje gatunki, które wymagają innego zabezpieczenia i innej ochrony ich powierzchni.

Dodatkowe podpowiedzi

Dodatkowo dobrze jest wziąć pod uwagę, wnętrze domu i jego zewnętrzną strukturę. Konstrukcja wewnętrzna wymaga zupełnie innej ochrony niż struktura zewnętrzna, która potrzebuje bardziej wzmocnienia. Twarde powierzchnie wymagają twardych lakierów, a miękkie materiały potrzebują tylko wzmocnienia powłoką twardą, która będzie je chronić, można tą powłokę stworzyć oczywiście lakierem.

Jak określić do czego jest dany lakier?

Pytanie: skąd wiedzieć co do czego i jaki to produkt? Wystarczy czytać etykietki na produktach. Marketingowcy mają obowiązek zamieszczać informacje o składzie, a etykietka z typem produktu zwiększa jego sprzedaż – więc również jest praktycznie na wszystkich opakowaniach. Nie ma nic gorszego jak kupowanie produktów bez czytania co zawierają i do czego są potrzebne.

Wybieranie odpowiedniego lakieru do drewna to kluczowa sprawa w zachowaniu jego ideału. Doskonałość drewna można zachować stosując odpowiednie do gatunku zabezpieczenia, ochronki i wzmacniające osłonki. Artykuł podpowiada co, kiedy i na co stosować jaki lakier; Jak określić czy dany produkt się nada oraz obala mit przydatności lakierów uniwersalnych. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną sprawę. Mianowicie, że uniwersalne lakiery przydatne są w momencie kiedy nie wiesz z jakim drewnem masz do czynienia. Wówczas lepiej zastosować lakier uniwersalny niż do jakiegoś typu, który może okazać się niewłaściwym.

1 Comment

  1. Pełno jest na półkach takich lakierów, nawet nie zdawałem sobie sprawy że może być to bujda, dzięki za info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *