pomiary elektryczne

W jakim celu stosuje się pomiary elektryczne budynków?

Prawidłowe funkcjonowanie wszystkich instalacji, które są zamontowane w budynku mieszkalnym i użytkowym to nie tylko gwarancja komfortu użytkowania nieruchomości. To także bezpieczeństwo, szczególnie jeżeli chodzi o instalacje elektryczne. Sprawdzanie ich stanu przewidziane jest zresztą przez przepisy, które określają, jak często muszą być wykonywane kontrole.

Pomiary elektryczne zapewniają stały dostęp do energii

W przypadku każdej instalacji lub urządzenia co jakiś czas niezbędna jest do wykonania konserwacja i sprawdzenie, czy wszystkie elementy funkcjonują w prawidłowy sposób. Tak samo będzie, jeżeli realizowane są pomiary elektryczne budynków. Wykonuje się je po to, aby zagwarantować stabilne i wydajne dostarczanie energii elektrycznej. Dzięki temu nie ma przestojów w dostawie prądu, co jest szczególnie ważne w rozbudowanych systemach elektrycznych i kluczowych dla codziennego funkcjonowania urządzeń.

Można sobie wyobrazić, z czym może się wiązać użytkowanie starej instalacji, w której dodatkowo co chwilę występują usterki. Może to się skończyć poważną awarią, ale w grę wchodzi także zagrożenie pożarowe. Właściwa instalacja musi spełniać wymagania bezpieczeństwa i być poprawnie zainstalowana.

Na co zwraca się uwagę podczas pomiarów elektrycznych budynków?

Pomiarami takimi muszą się zajmować wykwalifikowani specjaliści, którzy mają odpowiednie uprawnienia. Tylko wtedy z całkowitą pewnością można stwierdzić, czyli instalacja jest całkowicie bezpieczna. Poza tym obowiązkiem specjalistów jest ustalenie kolejnego terminu kontroli. W grę wchodzi także przegląd roczny obiektów budowlanych, który jest wymogiem prawnym określonym przez ustawodawcę. Jeśli chodzi natomiast o same kontrole, to przede wszystkim zbadane muszą być najważniejsze parametry.

Certyfikowany specjalista od instalacji elektrycznych musi sprawdzić napięcie, ale również natężenie prądu. Poza tym trzeba skontrolować częstotliwość, opór, a nawet stan wszystkich włączników, czy też elementy obudowy.

Dodaj komentarz