Czy warto stosować tzw. fixy, czyli okna nieotwierane?

W mieszkaniu w bloku, czy w domu jednorodzinnym bardzo rzadko można spotkać okna nie otwierane. Fixy są najbardziej popularne w centrach handlowych, biurowcach, sklepach, czy budynkach użyteczności publicznej. Czy taka opcja sprawdzi się także w domach prywatnych?

Co to jest fix?

Tzw. fixy, czyli okna nieotwierane w większości przypadków nie posiadają skrzydeł, w związku z tym nie są potrzebne okucia ani klamki. W takim przypadku szyba montowana jest bezpośrednio w ramie. Dostępna jest także opcja gdzie występuje skrzydło, jednak jest ono przymocowane na stałe do ramy okiennej.

Korzyści

Największą zaletą jest izolacja termiczna. Są bardziej szczelne niż standardowe okna otwierane. Nawet zastosowanie najlepszych zestawów uszczelek nie zapewni takiej izolacyjności, jak szklenie stałe. Ponadto istnieje możliwość wykonania bardzo dużych konstrukcji, ponieważ nie ma ograniczenia co do wytrzymałości okuć oraz masy szklenia. Takie rozwiązanie zapewni zdecydowanie więcej światła, co pozytywnie odczujemy na naszych rachunkach za ogrzewanie, a także zapewni komfort i lepsze samopoczucie. Kolejnym atutem jest większa odporność na włamanie, jednak tylko w przypadku zastosowania szyby hartowanej. Taka szyba jest 4 razy bardziej odporna na uderzenie niż zwykła. Gdy myślimy o większej ilości okien nie wątpliwym argumentem będzie cena. Okna nieotwierane są zdecydowanie tańsze niż standardowe.

Czy warto stosować tzw. fixy, czyli okna nieotwierane?

Wady

Największą niedogodnością może okazać się wietrzenie. Może zdarzyć się tak, że podstawowa wentylacja grawitacyjna nie poradzi sobie w zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, w niektórych przypadkach nawet mechaniczny system może zawodzić. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby otwarcie okna. To najlepszy sposób na szybką wymianę powietrza. Kolejną wadą może okazać się mycie. Jeżeli posiadamy okna nieotwierane na parterze, nie powinnyśmy mieć większego problemu z myciem, możemy użyć ewentualnie niedużej drabiny. Pewne trudności mogą się pojawić gdy okna znajdują się na piętrze, wówczas należy poprosić o pomoc specjalistów z odpowiednim sprzętem.

Okna nieotwierane mają swoje wady i zalety, jednak wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Dodaj komentarz