zielony dach

Dlaczego warto zdecydować się na dach zielony?

Zielone dachy są rozwiązaniem relatywnie nowym. Jednak podniebne ogrody mają tak liczne zalety, że z dnia na dzień stają się coraz popularniejsze. Dlaczego warto zainwestować w ogrodową infrastrukturę pokrycia dachowego?

Dach zielony – co to takiego?

Obecnie coraz częściej można spotkać budynki z dachami, które są pokryte trawą, krzewami, kwiatami czy inną, jeszcze bujniejszą roślinnością. Taki podniebny ogród to konstrukcja, którą określa się jako dach zielony.

Rośliny można wykorzystać w warstwie różnych pokryć dachowych. Nawet na spadzistym stropie architekt jest w stanie zaprojektować warstwę zieleni. Jednak pomysł ogrodowej infrastruktury znacznie częściej wykorzystywany jest w planach na remont dachu płaskiego.

Wszystko dlatego, że w tym przypadku konstrukcja ogrodowa jest mniej skomplikowana. Na płaskim dachu nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych zabezpieczeń przed osuwaniem się roślin.

Zalety wykonania dachu płaskiego w formie ogrodu

Obecnie zielone pokrycia dachowe można już spotkać na niektórych budynkach użyteczności publicznej. Często są to biurowce, galerie handlowe czy muzea. Wszystkie te obiekty łączy lokalizacja, bo zazwyczaj znajdują się one w centrach miast.

Budowanie dachowych ogrodów na terenie zabudowanym jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Zieleń z budynków oczyszcza powietrze, które w aglomeracjach bywa mocno zanieczyszczone. Ponadto zielony dach potrafi gromadzić deszczówkę, dzięki czemu stabilizuje poziom wód gruntowych i zapobiega nadwyżkom w kanalizacji.

Funkcjonalność podniebnych ogrodów to jednak nie wszystko. Niepodważalnym atutem zielonego dachu jest jego wygląd. Obsadzenie stropu roślinnością pozwoli stworzyć miejsce, do którego ludzie będą z chęcią zaglądać.

Dlatego też zielony dach to ciekawy sposób na odczarowanie teoretycznie nieatrakcyjnych lokalizacji. Przykładowo ogrodowy remont dachu hali produkcyjnej może sprawić, że jej pracownicy zaczną spędzać na nim przerwy obiadowe.

Zielony dach to oryginalne rozwiązanie o ekologicznym charakterze. Roślinność nie tylko przyczyni się do poprawy jakości powietrza, ale także zadba o estetyczne wykończenie budynku.

Dodaj komentarz