Klejenie płyt karton gips

Klejenie płyt karton gips – podstawy

W przypadku kiedy zdecydujemy się na gruntowny remont pomieszczenia, mieszkania czy też całego domu prędzej czy później padnie pytanie w jaki sposób odnowić ściany. Opcji jest wiele, od klasycznych tynków poprzez tynki maszynowe lub ściany z płyt karton gips.

Ostatnie rozwiązanie jest zdecydowanie najprostsze i najczystsze ponieważ będziemy używać tylko płyt i kleju. Dodatkowo by położyć prosto klasyczny tynk potrzeba nie lada wprawy natomiast do równego przyklejenia płyt karton gips wystarczy poziomica i czujne oko. Jedyny minus takiego rozwiązania to minimalne zmniejszenie objętości pomieszczenia (o grubość płyty karton gips) jednak należy pamiętać, że tynk też ma swoją grubość i również zmniejszy pomieszczenie. Odradza się klejenie płyt we wnętrzach gdzie ściany są wyjątkowo krzywe i mamy duży odchył pomiędzy krańcowymi odcinkami ściany ponieważ wtedy będzie trzeba nadłożyć dużo kleju i pomieszczenie dość widocznie może się zmniejszyć.

Płyta karton-gips – klejenie

Płyty kleimy za pomocą specjalnego kleju gipsowego, który można zakupić w każdym markecie budowlanym czy też hurtowni. Klej wystarczy zmieszać z wodą i jest gotowy do użycia. Należy pamiętać, że po rozrobieniu bardzo szybko schnie więc powinniśmy dość szybko kleić wcześniej przygotowane płyty. Najlepiej zrobić to przed rozrobieniem kleju. Warto dociąć początkowo parę płyt i wstępnie poprzykładać je do ściany. Kiedy sprawdzimy „na sucho” czy wszystko nam pasuje możemy przystąpić do klejenia. Rozrobiony klej nakładamy na płytę w formie placków co kilkanaście centymetrów, a następnie całość przykładamy do ściany. Delikatnie dociskamy płytę i czekamy chwilę aż klej zacznie wiązać. Na tym etapie można jeszcze korygować ułożenie płyty za pomocą poziomicy dopóki klej nie zacznie całkowicie wiązać.

1 Comment

  1. Kilka cennych rad 😀

Dodaj komentarz