Uniwersalność lakierów do drewna to mit

Uniwersalność lakierów do drewna to mit

Uniwersalność lakierów do drewna to mit. Często chodząc po sklepach budowlanych, zwłaszcza na dziale ochronno-dekoracyjnym, można spotkać się z lakierami do wszystkiego, nazywanymi lakierami uniwersalnymi. Zaletą środków uniwersalnych jest ich łatwość stosowania, niska cena.

Mit przydatności uniwersalnych lakierów

Każdy doświadczony budowlaniec podpowie amatorowi, czy drugiemu budowlańcowi o mniejszym doświadczeniu, że lakiery uniwersalne się nie sprawdzają. Lepszym rozwiązaniem jest dopasowanie lakieru do odpowiedniego produktu. Drewno ma swoje gatunki, które wymagają innego zabezpieczenia i innej ochrony ich powierzchni.

Dodatkowe podpowiedzi

Dodatkowo dobrze jest wziąć pod uwagę, wnętrze domu i jego zewnętrzną strukturę. Konstrukcja wewnętrzna wymaga zupełnie innej ochrony niż struktura zewnętrzna, która potrzebuje bardziej wzmocnienia. Twarde powierzchnie wymagają twardych lakierów, a miękkie materiały potrzebują tylko wzmocnienia powłoką twardą, która będzie je chronić, można tą powłokę stworzyć oczywiście lakierem.

Jak określić do czego jest dany lakier?

Pytanie: skąd wiedzieć co do czego i jaki to produkt? Wystarczy czytać etykietki na produktach. Marketingowcy mają obowiązek zamieszczać informacje o składzie, a etykietka z typem produktu zwiększa jego sprzedaż – więc również jest praktycznie na wszystkich opakowaniach. Nie ma nic gorszego jak kupowanie produktów bez czytania co zawierają i do czego są potrzebne.

Wybieranie odpowiedniego lakieru do drewna to kluczowa sprawa w zachowaniu jego ideału. Doskonałość drewna można zachować stosując odpowiednie do gatunku zabezpieczenia, ochronki i wzmacniające osłonki. Artykuł podpowiada co, kiedy i na co stosować jaki lakier; Jak określić czy dany produkt się nada oraz obala mit przydatności lakierów uniwersalnych. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną sprawę. Mianowicie, że uniwersalne lakiery przydatne są w momencie kiedy nie wiesz z jakim drewnem masz do czynienia. Wówczas lepiej zastosować lakier uniwersalny niż do jakiegoś typu, który może okazać się niewłaściwym.

1 Comment

  1. Pełno jest na półkach takich lakierów, nawet nie zdawałem sobie sprawy że może być to bujda, dzięki za info

Dodaj komentarz