Kształtki do gazu – czym się kierować przy ich wyborze?

Kształtki do gazu to niezbędny element niektórych instalacji gazowych. Powinny być jednak odpowiednio dostosowane. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze złączek gazowych? Z czego powinny być wykonane i jak dopasować je do rodzaju rur?

Czym są kształtki gazowe i do czego służą?

Niewielkie elementy, które łączą poszczególne rury w instalacji gazowej, nazywane są kształtkami do gazu. Ich dobór uzależniony jest od konkretnego materiału, z którego zostały wykonane rury.

Głównym zadaniem kształtek gazowych jest zapewnianie bezpieczeństwa działania instalacji gazowych, dlatego powinny być solidnie wykonane. Charakteryzują się takimi cechami jak szczelność czy odporność na korozje.

Czasami warto zdecydować się na usługi firm, które zajmują się całymi instalacjami. Przedsiębiorstwo KMG Green Energy oferuje również serwis związany z klimatyzacją, wentylacją i pompami ciepła.

Jakie są rodzaje złączek gazowych?

Instalacje gazowe mogą być wykonane z twardych rur miedzianych do gazu, rur stalowych ocynkowanych, ze szwem lub bezszwowych, a także z rur polietylenowych. W każdym z nich stosuje się inny rodzaj złączek.

Te wykonane z miedzi łączy się przy pomocy lutowania twardego lub prasowania. Ważne, by kształtki do rur gazowych z miedzi były wykonane z mosiądzu. Przy rurach stalowych konieczne jest używanie łączników z żeliwa białego.

Natomiast rury z tworzyw sztucznych spaja się metodą zgrzewania doczołowego. Można je również łączyć przy pomocy kształtek do gazu PE-miedź. Podobnie sprawa wygląda ze zespoleniem tych przewodów ze stalowymi – w tym przypadku potrzebne będą złączki PE-stal.

Warto pamiętać, że rodzaj instalacji i jej położenie należy dostosować do płynącego w nim rodzaju gazu. Te z gazem ziemnym muszą być prowadzone nad przewodami elektrycznymi (najczęściej przy suficie). Z kolei z gazem płynnym przy podłodze, pod elektryką.

Kształtki do gazu zapewniają bezpieczeństwo podczas stosowania instalacji gazowych. W każdym przypadku należy je dopasować do rodzaju rur gazowych.

Dodaj komentarz