Okna drewniane i ich pielęgnacja. Sprawdź, jak prawidłowo o nie dbać

Zakup okien drewnianych i ich montaż to początkowe etapy, które masz już za sobą? Teraz nadeszła pora pielęgnacji Twojej stolarki, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Poznaj kilka zasad, którymi należy kierować się podczas konserwacji okien drewnianych i uniknij podstawowych błędów.

Okna z drewna sosnowego oraz meranti sprzedawane przez większość sklepów cechują się wysoką żywotnością, a ich odporność na działanie zewnętrznych warunków pogodowych osiąga najwyższe noty. Jednak wytrzymałość względem uszkodzeń mechanicznych jest niczym bez odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, a okna drewniane potrzebują jej w szczególności. Nie wiesz jakimi zasadami kierować się podczas pierwszych zabiegów konserwacyjnych? Sprawdź co mamy do powiedzenia.

Regularne sprawdzanie stanu okien drewnianych

Sam zakup okien drewnianych i ich montaż to dopiero początek. Przygoda ze stolarką nie kończy się na jej instalacji, a kluczem do odpornych, solidnych okien jest przede wszystkim ich regularna kontrola. Serwis okien powinien odbyć się co najmniej dwa razy w roku – wraz z nadejście wiosny i przy pierwszych zimowych przymrozkach.

  • Przejrzyj stan swoich okien drewnianych,
  • Upewnij się czy przy letniej ulewie do Twojego domu nie zacznie docierać woda, a zimą czy będą w stanie uchronić Cię przed wdzierającym się do wnętrza chłodem. (rady powstałe we współpracy ze specjalistami: okna drewniane od Futur)

Pamiętaj, że stolarka składa się z poszczególnych elementów, a nie jest jedną, zwartą całością. Jej pojedyncze części narażone są na eksploatację, a co za tym idzie – zmniejszenie wartości użytkowej. Do zachowania nienagannych właściwości okien drewnianych niezbędne są regularne przeglądy oraz sprawna reakcja na ewentualne uszkodzenia.

Konserwacja okuć w oknach drewnianych

Okucia, choć będące zaledwie dodatkiem okiennym, odgrywają bardzo ważną rolę w całokształcie i roli odgrywanej przez okna drewniane w Twoim domu. Zapewniają przede wszystkim odpowiedni, zwarty kontakt ramy z ościeżnicą, co utrzymuje Twoją stolarkę szczelną i odporną na ewentualne próby włamania. Teraz już wiesz, czemu konserwacja okuć jest tak ważne? Dobrze. Przejdźmy teraz do samych zabiegów.

Aby zapewnić okuciom w Twoich oknach drewnianych odpowiednie funkcjonowanie, należy:

  • wzmacniać je odpowiednimi smarami, najczęściej polecanymi przez samego producenta.
    • Najskuteczniej sprawdza się w tym olej maszynowy pozbawiony zbędnych pokładów kwasu lub olej silikonowy o odpowiedniej lepkości.

Uważaj, żeby podczas pielęgnacji okuć nie pozostawić rys na framudze stolarki i pamiętaj, że niektóre składniki środków pielęgnacyjnych szkodzą oknom drewnianym w szczególności.

Przy konserwacji okuć okiennych warto zwrócić uwagę na to, czy nie są poluzowane, ponieważ uszkodzone wkręty są najlepszą okazją dla włamywacza, a przy tym obniżają szczelność Twojej stolarki.

Konserwacja uszczelek w oknach drewnianych

Uszczelki to części okien drewnianych szczególnie narażone na przetarcia i parcenie. Bardzo często tracą swoje właściwości już po kilku miesiącach użytkowania, twardnieją, tracą na elastyczności, a co najważniejsze – stają się nieszczelne i przestają chronić Twój dom przed wiatrem oraz wodą.

Jaka jest recepta na konserwację uszczelek? Zakup nowych w momencie, w którym zauważymy ich zużycie. Im wcześniej tę zmianę zarejestrujemy, tym lepiej.

okna drewniane od Futur

Dbałość o szyby i ramy okien drewnianych

Przy konserwacji okien drewnianych warto posłuchać zaleceń producenta. Zdarza się jednak tak, że sami sprzedawcy i twórcy niewiele wiedzą o sposobach na pielęgnację stolarki, a prośba o pomoc w tej czynności jest zbędna. Dbałość o okna drewniane jest sprawą indywidualną i proces ten można przeprowadzić samodzielnie.

Oto nasze rady:

  • Okna drewniane powinno się czyścić co najmniej dwa razy w roku. W oparciu o przetestowane, polecane środki zarówno do szyb stolarki, jak i ram.
  • Do konserwacji ramy zastosuj preparat pozbawiony choćby najmniejszej ilości amoniaku; w ten sposób uchronisz okna przed uszkodzeniem nałożonego wcześniej lakieru,
  • Do czyszczenia szyb przyda się detergent oparty właśnie na takim składniku.

Pielęgnacja okien drewnianych opiera się również na użyciu preparatów ochronnych, zabezpieczających stolarkę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i samym zużyciem. U producentów znajdziesz specjalne pasty i mleczka zawierające w sobie składniki korzystnie działające na strukturę drewna.

_

Tekst powstały po konsultacjach z pracownikami firmy Futur24

1 Comment

  1. Warto pamiętać o ich konserwacji, bo dużo osób zapomina, a okna też potrzebują od czasu do czasu naszego zainteresowania.

Dodaj komentarz