Wydajne ogrzewanie domu

Wydajne ogrzewanie domu

Wybór rodzaju ogrzewania naszego domu stanowi niezwykle istotną decyzję już na etapie projektowym. Oczywiście budowa domu to spory wydatek, jednak kwestia ogrzewania jest niezwykle ważna i będzie rzutować na wiele przyszłych lat w postaci kosztów użytkowania i eksploatacji budynku oraz zadowolenia mieszkańców.

Inwestycja w ogrzewanie

Często bywa tak, że zakup odpowiedniego pieca i dostosowanie całego systemu ogrzewania do nowoczesnego paliwa bywa nieco bardziej kosztowny niż w przypadku paliwa tradycyjnego – np. węgla. Jednak z pewnością nie jest to kwestia, w której powinniśmy szukać oszczędności, gdyż w kolejnych latach od tego będą zależeć nasze wydatki. A jeśli zamontujemy droższy piec na tańsze i bardziej wydajne paliwo to inwestycja nam się zwróci.

Ekologiczne rozwiązanie

Popularną w ostatnich latach metodą ogrzewania budynków, która przywędrowała po Polski z Europy Zachodniej jest wykorzystanie Pelletu. Jest to materiał opałowy wykonany z odpadów drzewnych-  w głównej mierze trocin, wiórów czy torfu, które zostają sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Taki proces technologiczny wytwarzania sprawia, że pellet nie zawiera żadnych szkodliwych czy chemicznych substancji, więc jego spalanie jest czyste i ekologiczne.

Wydajność i ekonomia pelletu

Pellet jest materiałem wygodnym w użytkowaniu. Forma granulatu i pakowanie  w worki o pojemności 20 kg sprawia, że jest łatwy w transporcie i przechowywaniu.  Dodatkowo bez problemu można dozować ilość paliwa. W przeciwieństwie do chociażby drewna spala się on niemal całkowicie pozostawiając niewielką ilość popiołu. Pali się długo i wydajnie, a porównanie kosztów zakupu do ogrzania domu wychodzi naprawdę korzystnie. Osoby, które zdecydowały się na takie rozwiązanie wskazują również na czystość – „w końcu do przydomowej kotłowni można wejść w białej koszulce i w takiej z niej wyjść” – takimi spostrzeżeniami dzielą się klienci firmy Drewnomark z Rzeczyc koło Gliwic – czołowego producenta w pełni ekologicznego pelletu.

Dodatkową zaletą kotłów na pellet jest fakt, iż jeśli są one wyposażone w dostatecznie duży podajnik, to mogą działać bez naszej jakiejkolwiek ingerencji nawet przez kilka tygodni. Usuwa to problem powrotu do silnie wychłodzonego domu po kilkutygodniowej nieobecności. Dodatkowo w nowszych modelach mamy możliwość zdalnego zarządzania działaniem pieca za pomocą aplikacji w naszym smartfonie.

Dodaj komentarz