Wykładzina dywanowa – czy warto?

Jesteś na etapie wykończania lub remontu mieszkania i zastanawiasz się, w jaki sposób wykończyć podłogę? Oczywiście w tym wypadku masz wiele możliwości do wykorzystania. Pomijając oczywiście łazienkę i częściowo również kuchnię, zasadniczo do wyboru mamy dwie opcje  – albo położymy panele, albo też zdecydujemy się na wykładzinę dywanową. W tym artykule rozważymy, jakie są wady i zalety wykładzin dywanowych.

Dlaczego warto zdecydować się na wykładzinę dywanową?

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na to, że dzięki wykładzinie dywanowej pomieszczenie jest niezwykle przytulne, a także ciepłe. Zauważył to z pewnością każdy, kto miał możliwość przebywania w takim pomieszczeniu. Zupełnie inaczej wygląda wówczas również kwestia akustyki. Pomieszczenie jest wtedy znacznie wytłumione i zupełnie inaczej rozchodzą się w nim dźwięki. Dodatkowym argumentem przemawiającym za zastosowaniem wykładziny dywanowe jest fakt, że mamy tutaj bardzo dużo pole manewru jeśli chodzi o aranżację. Wykładziny dywanowe występują w wielu różnorodnych kolorach i wzorach. Dodatkowo warto również zauważyć, że wykładzina dywanowa znakomicie amortyzuje upadki, dlatego też często stosuje się ją zwłaszcza w pokojach dziecięcych. Wykładziny są również niezwykle miłe w dotyku, dlatego też chodzenie po nich boso jest z dużą przyjemnością. Warto również podkreślić, że montaż wykładziny dywanowej jest niezwykle prosty i możemy ten proces przeprowadzić zupełnie samodzielnie bez konieczności zlecania tego zadania specjaliście. To również kwestia sporych oszczędności.

Wykładzina dywanowa – wady

W tym miejscu zastanówmy się, jakie są wady stosowania wykładzin dywanowych. Przede wszystkim tego rodzaju powierzchnia dość łatwo ulega różnego rodzaju zabrudzeniom. Trzeba ją dość często pielęgnować i czyścić. Na wykładzinach łatwo zbiera się wszelki możliwy brud. Są one często siedliskiem dla różnego rodzaju roztoczy, a także alergenów. Warto podkreślić, że nie do każdego rodzaju pomieszczeń można stosować wykładzinę dywanową. Nie możemy na przykład wykładziny położyć w pomieszczeniu, gdzie mamy do czynienia z wilgocią. Warto również podkreślić, że wykładziny dywanowe mają to do siebie, że dość szybko płowieją i tracą swój pierwotny kolor. Dlatego, aby jak najdłużej cieszyć się z użytkowania wykładziny dywanowej, warto postawić na droższe modele, które są wykonane z lepszej jakości materiałów. Takie wykładziny będą nam służyły zdecydowanie dłużej, przy zachowaniu pierwotnej kolorystyki, a także struktury.

Dodaj komentarz