poddasze

Adaptacja poddaszy – jak zrobić to szybko i sprawnie?

Adaptacja poddaszy to proces, który pozwoli nam na uzyskanie nowej przestrzeni. Jak jednak zająć się tym, aby nie narazić siebie na niebezpieczeństwo oraz kary urzędowe?

Adaptacja poddaszy – w pierwszej kolejności formalności prawne

Jeżeli jesteśmy w posiadaniu domu, z pewnością będziemy chcieli wykorzystać pełen jego potencjał, jeżeli chodzi o powierzchnię użytkową. W wielu przypadkach możemy mieć na przykład do dyspozycji spore poddasze, które z początku może być typową graciarnią bądź być w ogóle niezagospodarowane. Jeżeli jednak masz w planach to zmienić, taki proces, jak adaptacja poddaszy w Czechowicach-Dziedzicach będzie dla ciebie czymś perfekcyjnym. Nie oznacza to jednak, iż do takiego działania możesz się zabrać od razu – niestety konieczne jest spełnienie kilku formalnych zasad, nawet jeżeli jest to twój dom. By bowiem przystąpić do adaptacji poddasza, konieczne jest albo zgłoszenie tego planu do odpowiedniego urzędu, albo uzyskanie pozwolenia na budowę. Skąd bierze się różnica? Zgłoszenie będzie całkowicie wystarczające w momencie, gdy poddasze jest w dobrym stanie, dom, blok czy kamienica nie są wpisane do rejestru zabytków a wszelkie prace z nim związane nie będą wpływały na zmianę wysokości, długości czy szerokości budynku, a przegrody zewnętrzne czy elementy konstrukcyjne nie zostaną w żaden sposób zmienione. Jeżeli choć jeden warunek nie zostanie jednak spełniony, wtedy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Dopiero z taką zgodą będziemy mogli zabrać się do adaptacji poddasza.

O tym pamiętaj, zabierając się za adaptację poddasza

Jeżeli chodzi o taki proces, jak adaptacja poddaszy, warto pamiętać o kilku najważniejszych aspektach. Chodzi tutaj między innymi o ociepleniu ścian, wzmocnieniu podłogi i stropu, dobranie odpowiednich schodów, które będą w stanie doprowadzić nas na poddasze, a także o odpowiednim poprowadzeniu wszelkich potrzebnych instalacji. Dopiero wtedy możemy tak naprawdę przejść do kwestii wykończenia wnętrz, które właśnie uzyskaliśmy.

Dodaj komentarz