blacha dachowa

Blacha powlekana – o czym mowa w praktyce?

Blacha powlekana to bardzo popularny rodzaj pokrycia dachowego charakteryzujący się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Specjalna powłoka ochronna chroni przed pojawieniem się ognisk korozji. Pełni także funkcję estetyczną. O czym jest mowa w praktyce? Wyjaśniamy.

Czym jest blacha powlekana?

Blacha powlekana w Ostrowie Wielkopolskim wykonana jest ze specjalnego gatunku stali, który umożliwia profilowanie i gięcie. Następnie jest poddawana ocynkowi. Dopiero później nanoszona jest na jej zewnętrzną warstwę specjalna powłoka, która spełnia dwie główne funkcje – zabezpiecza oraz nadaje jej konkretny styl i barwę.

Trwałość blachy powlekanej zależy w głównej mierze od rodzaju zastosowanego tam zabezpieczenia antykorozyjnego. Powlekanie odbywa się przy użyciu jednego z tworzyw sztucznych, między innymi poliestru, puralu lub plastizolu. W zależności od konkretnej marki lub producenta, a także modelu, stosuje się inne rozwiązania.

Blacha powlekana i jej montaż

Montaż blachy powlekanej nie różni się w znaczący sposób od sposobu instalacji innych rodzajów pokryć dachowych. Ważne jest natomiast to, aby była ona odpowiednio zabezpieczona w trakcie transportu oraz w momencie przytwierdzania do więźby dachowej. W tym celu stosuje się dodatkową folię, która chroni ją przed przesuwaniem i zarysowaniami.

Sposób montażu blachy powlekanej zależy od jej rodzaju. Dostępne są zarówno panele wykonane na określony wymiar, jak i elementy w budowie modułowej. Mniej wymagającym zadaniem dla dekarza jest instalacja gotowego produktu na określone zamówienie pod kątem wymiarów. W takim przypadku elementy montuje się wkrętami w miejscach w których fabrycznie wykonano otwory.

Nieco większym wyzwaniem montażowym jest docinanie zwojów blachy powlekanej. Należy najpierw przygotować ją pod kątem odpowiedniej długości, a następnie formuje się warstwy na odpowiednią szerokość w taki sposób, aby zachować w niej ten sam kształt korytek. Dla doświadczonego dekarza nie jest to wielkim wyzwaniem, ale jest dużo bardziej czasochłonne.

Dodaj komentarz