Płyty gipsowe zamiast tynków. Zobacz 3 najważniejsze zalety ich stosowania

Tynki to jeden z tych elementów, które znacząco wpływają na estetykę wnętrza. Powierzchnia ścian w domu jest duża, dlatego trudno przejść obojętnie obok tego, jak są wykonane. Chcąc zmniejszyć koszty oraz przyspieszyć aranżację, warto pomyśleć o zastosowaniu płyt gipsowo-kartonowych. To właśnie dzięki nim szybko uzyskamy gładką i równą powierzchnię, gotową praktycznie do dalszych prac wykończeniowych. Jakie są główne zalety zastosowania płyt zamiast tynków?

Aranżacja wnętrza domu może być przyjemnością i nie sprawiać problemów, o ile się do niej odpowiednio przygotujemy. Potrzebny jest dobry i przemyślany projekt, wybór dobrych i wydajnych materiałów, jak również zatrudnienie specjalistów – o ile decydujemy się na system zlecony.

Chcąc wykonać tynki tradycyjne bądź tynki gipsowe, musimy liczyć się z koniecznością zaangażowania do współpracy fachowców. Wykonanie tynków nie należy również do najtańszych usług budowlanych. Nic więc dziwnego, że duża część inwestorów stawia na płyty gipsowo-kartonowe. Jakie są trzy największe zalety płyt gk?

Tynki z płyt możemy wykonać samodzielnie

To jedna z najważniejszych zalet płyt gipsowo-kartonowych. Jeżeli budujemy i wykańczamy dom metodą gospodarczą, do przyklejenia płyt, nie musimy angażować firmy. Możemy to zrobić samodzielnie lub przy pomocy drugiej osoby. Oszczędzając na fachowcach, nie będziemy drenować domowego budżetu, będziemy mieli również pewność, że praca jest wykonana zgodnie ze wszystkimi standardami. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na coś innego.

Skrócenie czasu pracy

Nie da się również ukryć, że przyklejenie płyt gipsowo-kartonowych jest również szybsze. Płyty gipsowe:

– wymagają jedynie gruntowania ścian,
– można je kleić na klej go płyt lub klej w pianie,
– nie wymagają stosowania listew tynkarskich, poziomujących,
– nie muszą wysychać,
– dają od razu gładką powierzchnię,
– można je szpachlować na drugi dzień.

Niższe koszty

Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych jest tańsze. Za jeden metr kwadratowych tynków będziemy musieli zapłacić około 50 złotych (wraz z materiałem). Do tego musimy również doliczyć koszt wykonania gładzi, jeżeli chcemy mieć idealnie gładką powierzchnię. Zastosowanie płyt gipsowych, które są sztywne i gładkie, jest o wiele tańsze. Jeżeli jeszcze będziemy je przyklejać na ściany samodzielnie, koszty wykończenia drastycznie nam się zmniejszą.

Dodaj komentarz